Silencing the horses

Am facut si eu niste bestii la firma, am vazut cam 750W consum la priza in Cyberpunk - RTX 4090, Path Tracing ON, stati linistiti ca nici 60 fps nu ai in 4k. Jocul asta e noul Crysis si personal ma bucur ca exista un asemenea joc si in 2024. Totusi e bine ca arata excelent si fara RT, cu setari high, fara motion blur, fara DLSS, film grain, lens flare si alte mizerii de genul asta - setarile mele, in 1920x1200 @ 60 hz. Pentru mai mult de atat clar ai nevoie de ceva mai bun de RTX 4060 si 3 ventilatoare la nici 500 rpm...

P.S. Apropo de bibilit, aca imi aduc aminte diseara poate fac o poza cu ventilatorul montat in afara carcasei la sistemul secundar - dupa ultimul upgrade nu mai avea loc inauntru si nu pot schimba carcasa cu una mai mare din motive de spatiu, sta fix in fata picioarelor si si-ar lua prea multe suturi daca ar fi mai lat chiar si cu doar 3-4 cm. :smile:
 
Bai, mi-e dor de vremurile in care aveam timp si chef si dispnibilitate sa stau sa bibilesc chestii de genul asta... :smile:
Cred că e mai degrabă de nevoie - pc-urile actuale sunt suficient de silențioase ca să nu mai fie neapărată nevoie de modificări, ca acum 20 de ani, când ventilatoarele de 4000rpm erau considerate normale și necesare.
 
Eu abia daca imi fac timp din cand in cand sa aspir praful si sa dau cu o pensula pe paletii ventilatoarelor sau pe aripioarele de la radiatoare. Nu mai am nici nevoia si nici pasiunea sa umblu in carcasa la fiecare 3 luni. Nici upgrades nu mai fac asa des, de 1060GTX am tras vreo 7 ani, procesorul are vreo 3 ani si nu am planuri pentru urmatorii 3, etc. Am avut parte de peste 20 de ani de upgrades in fiecare an, uneori si mai des, asta s-a terminat prin 2010-2015. Singurul upgrade de care as avea nevoie e laptopul de serviciu, dar nefiind al meu nu ma bag, trag de el pana il schimba ei automat la x ani (care era 3, apoi 4 si acum cred ca e 5).

Si inca am cele 2 carcase Antec cumparate acum vreo 20 de ani, in ele sunt cele 2 desktopuri ramase prin casa. Si probabil le mai tin inca 10-20 de ani, daca nu se schimba ceva esential in desktop computing - poate mini-ITX devine mainstream, dar m-as mira. Am renuntat acum vreo 10 ani la controllerul de 4 ventilatoare din carcasa, acum placa de baza are conectori si soft pentru asta, am cuplat 2 ventilatoare linistite si aia e tot. Trebuie doar sa imi pun la loc curba de turatie preferata la upgrade de firmware, dar si alea sunt rare.
 
Eu practic inca am i7 gen2 si acum 2 ani de zile am zis ca au trecut prea multi ani de cand e nesuflat de praf. Dar am uitat sa-l sufluc, kind reminder cum s-ar zice. Cred ca de aia va invidiez si eu. Mai ca nici biclele, pe care le folosesc intens si pe care de multe ori ies cu ele zicand, sper ca e suficient si de data asta doar sa sterg cu o carpa rapid lantul cat dau o tura completa si mai naclaiesc cu mai mult ulei acolo, macar sa fie silent cat de cat daca nu si eficient si fiabil :smile: Dar si acolo mereu imi zic "cand ajung acasa sau cel tarziu maine imi fac timp sa bag mentenanta".
Si eu incep sa contrazic tot mai mult company policy si sa folosesc laptopul de munca si la chestii oarecum personale. Am grija doar de foarte multi ani sa nu ma pozez gol si asta pentru ca oriunde e un frate mai mare care te vegheaza si e bine sa nu gresesti in fata Domnului decat sa faci programare zilnica la spovedit.
 
Nu am uitat de poze, sistemul secundar, upgradat acum un an de zile, azi a fost prima curatare. Bonus, poza cu compresorul, micut, compact, sufla foarte tare (si foarte zgomotos) dar, conform manualului, nu poate merge mai mult de un minut odata ca risca sa se arda - nici nu am nevoie de un minut, asa ca no problem. Carcasa este veche si mica, dar are ce-mi trebuie pe acest sistem (inclusiv 5.25 inch bays, populate si folosite des pentru HDD-urile externe) iar noul sistem cu i3-12100f a avut loc la fix (serios, sunt ceva gen 2 mm intre placa de baza si cel mai de jos rack), sursa este un Cooler Master 650W 80+ Gold recuperata de pe un alienware (cu cabluri custom, putine si scurte, a trebuit sa apelez la ceva adaptoare), 16 gb memorie, 2x SSD, 1x HDD si un Gigabyte GTX 1660 Super ramas de la alt upgrade. Iar cea mai mare "bibileala" s-a datorat noului cooler de procesor, care nu a mai lasat loc la interior pentru un ventilator de 120 mm (asa aveam inainte cu Ninja 2, care din pacate s-a dovedit imposibil de adaptat la Socket 1700, ca Ninja 3) asa ca l-am pus pe dinafara. Apoi i-am pus suruburi de cooler si pe partea exterioara, peste care am pus magneti subtiri recuperati din HDD-uri de laptop, peste care am pus un filtru de praf pe care pot sa-l scot usor si curata oricand este nevoie...

Si da, sursa din acest sistem e mult mai buna decat cea din sistemul principal. Asta din cauza ca sistemul asta merge 300+ zile pe an, torrent seeds, video encoding si alte chestii. In plus, este mult mai bine ventilat, tot din aceste motive - in idle ventilatoarele merg la 400-500 rpm, dar in load toate cresc in turatie raportat la temperatura procesorului, atingand 800-900 rpm, poate chiar mai mult daca e cald in camera. Insa in idle este la fel de silent ca sistemul principal... in jocuri. :biggrin:
 

Attachments

  • PC2-1.jpg
    PC2-1.jpg
    103.4 KB · Views: 13
  • PC2-2.jpg
    PC2-2.jpg
    87.5 KB · Views: 13
  • PC2-3.jpg
    PC2-3.jpg
    54.1 KB · Views: 13
  • PC2-4.jpg
    PC2-4.jpg
    61.3 KB · Views: 11
  • PC2-5.jpg
    PC2-5.jpg
    67.1 KB · Views: 11
Cred că e mai degrabă de nevoie - pc-urile actuale sunt suficient de silențioase ca să nu mai fie neapărată nevoie de modificări, ca acum 20 de ani, când ventilatoarele de 4000rpm erau considerate normale și necesare.
Eu recunosc ca nu mai folosesc desktop PC de ani buni de fapt. Cred ca asociam mai degraba cu nostalgia tineretii, cand nu aveam laptop, PS5 si altele si bibileam PC-uri, faceam upgrade-uri, teste, overclocking pe balcon noaptea in frig, nebunii... :goofy:
 
Eu recunosc ca nu mai folosesc desktop PC de ani buni de fapt. Cred ca asociam mai degraba cu nostalgia tineretii, cand nu aveam laptop, PS5 si altele si bibileam PC-uri, faceam upgrade-uri, teste, overclocking pe balcon noaptea in frig, nebunii... :goofy:
:frown:
 
Eu m-am mutat de curând înapoi pe un desktop pentru muncă, după ce am ajuns la concluzia că iar s-au apucat să facă ecrane glossy la toate laptop-urile, plus limitările de power/thermals, și nu mai găsesc ceva interesant. Plus că nu mai mă plimb cu laptop-ul la clienți etc așa că nu prea mai am nevoie de mobilitate. Am mai rezolvat (phased out) și aplicațiile care nu mergeau ok prin remote desktop sau am înlocuit remote desktop cu streaming, adică se pot accesa la nevoie de pe un laptop mic, ca să pot lucra de pe șezlong.
 
Eu anul trecut am cules ceva componente, am incropit un desktop si trecut pe Linux acasa. Studiez la virtualizare, ajuta la munca.
Dar cu joaca, da, de acord, imi lipsesc noptil cu LAN party cand trageam de un BNC la un Red Alert.
Asta ma face batran oare? :smile:
 
Nu te face batran, nu mai sunt jocurile si noutatea unui Red Alert in zilele noastre. MMO? Online? Nu e tot aia ca un Dungeon Siege de vreo 6-8 ore in LAN, cu pauze de masa si discutii diverse de-a lungul vremii. Call of Duty reciclat in 15 versiuni nu cred ca e atractiv pentru adulti, singurele jocuri cu adevarat interesante sunt single player, story based (gen Witcher 3). Multiplayer azi? Nu stiu cine mai joaca WoT, in special in LAN.
 
Eu am reusit cumva, cu fratii, verii si mai de curand nepotii, sa ne vedem de cateva ori pe an si sa ne jucam in retea. Din cauza asta am si atatea calculatoare acasa, 3 desktops, 2 laptops, mai vechiute dar nu conteaza, pentru ca ne jucam jocuri vechi care merg bine si pe laptopul cu Core2 Duo si ceva gen 8600M GT. Plus alte laptops aduse de oaspeti, am si mese si scaune pliante pentru toata lumea, routere, switches, wifi cat mai aproape, necesita ceva logistica dar merita...

Si sigur ca avem si jocuri in split screen sau all on screen, cu controlere PS4, gen 8Bit Fiesta, Rocket League, Party Animals si multe altele. Astea merg pe sistemul secundar descris mai sus, GTX-ul ala 1660 Super este arhisuficient pentru acest tip de jocuri. Apropo exisa un joc numit Duck Game care merge pana la 9 players local, cu controlere, insa de la 6 controlere in sus se cam ineaca dongle-ul Bluetooth si e greu de jucat pe fir ca risti sa-l iei in picioare cand sunt atatia oameni intr-o camera normala de apartament...

Uitati-va la trailerul de la Party Animals si daca reusiti sa zambiti macar odata, de doua ori, nu sunteti atat de batrani. :biggrin:

 
Last edited:
Eu mi-am pastrat Athlon-ul XP din facultate dupa ce am facut upgrade. Mai aveam si niste SD-RAM ramas de pe la diverse si un 7800GS pe AGP. Luna trecuta am decis ca YOLO, mi-am bagat picioru' in orice urma de logica si ratiune si am dat 100 de euroi pe o placa de baza antica: un QDI cu KT133A. Ultima placa cu slot ISA. Cred ca urmeaza sa sparg complet bugetul si sa iau si un SB AWE64 gold + memorie, dar o sa iasa cam la 200 euro.
Pana atunci, am pus MSDOS si FreeDOS si am facut ordine in ce programe DOS mai adunasem de-a lungul timpului. Weekendul asta instalez Win3.11, Win98 si WinXP (cat o sa-mi ajunga timpul).

Se baga cineva la un Carmageddon 2 in retea? :biggrin:
 
Daca e vorba de Carma, doar Carma 1!
Ma intreb in ce extaz a fost cel cu placa aia la vanzare de probabil ani de zile. E ca si cum a gasit un bitcoin pe jos :biggrin:
 
SB AWE64 gold
Sa ma duc in "depozit" sa vad daca-l mai am pe al meu? Cam greu de intrat, cred ca tine 3-4 zile doar pana imi fac acces, deci, don't hold your breath.
Stiu ca l-am pitit langa un Gravis Ultrasound...
Dupa Pastele vostru, ca va trebui sa schimb cauciucurile de la masina colegei de camera, voi fi nevoit sa fac un culoar pe acolo.
 
Back
Top