Filme, seriale, actori, popcorn

Ca am terminat cu munca, cum vad eu treaba: cand Pisoi a zis ca ii da 9 din 10 seriei Shogun inseamna ca lui Pisoi i se pare foarte buna, aproape perfecta. Poate eu am alte gusturi, poate pentru mine e 7 din 10 (bun) sau 5 (mediocru), nu vad care e problema ca lui i se pare 9 din 10. Iar IMDB e doar un site care agrega aparerile a foarte multi oameni care teoretic au vazut niste filme si le-au dat niste note personale. Unora le-au placut, altora nu, dar in mare e o informatie utila. Faptul ca e unidimensional e o simplificare, la Oscar se dau premii pentru actori principali, secundari, scenariu, costume, muzica, imagine, etc., dar nu ma intereseaza in detaliu cate o nota pentru fiecare categorie pentru fiecare film pentru ca as ajunge instant in decision paralysis: ma uit la filmul X pentru ca are o imagine bestiala, dar e plin de p0rn cu capre sau ma uit la filmul Y care are un scenariu grozav, dar imaginea nu e cine stie ce pentru ca e alb-negru fiind facut in 1942? Sau ma uit la amandoua? Sau la nici unul? Sau ma iau dupa nota agregata din IMDB, care ia in seama filmul per ansamblu si nu multi-dimensionalitatea transcedentala a lui Marius '95 ? Hell, yeah!
 
Pana una, alta, de obicei nu ma uit la un film care are scor sub 6 pe IMDB si sunt reticent la cele sub 7. Asta e tot, pe mine ma ajuta. Stiu filme cu note foarte mari pe care nu le vad pentru ca nu ma intereseaza (ex: ultimele Batman), nu inseamna ca sistemul de notare e gresit sau inutil.
My thoughts exactly.

De obicei, dacă un film e peste 7, probabil merită încercat. Dacă e peste 7.5-8, aproape sigur că e bun.

Din experiența mea, serialele cu sezoane multiple au note mai umflate. Acolo cam tot ce e sub 8 e probabil mediocru.

Shogun e miniseries, așa că e greu de spus unde se încadrează. Dar 9.2 din 37.000 voturi e un scor mare, indiferent de categorie. După părerea mea, e superb, și la producție și la casting. Au și un podcast, în care își explică deciziile la nivel de episod, și se vede cât respect au atât față de adevărul istoric cât și față de romanul lui Clavell.

E foarte greu să bați Toranaga-ul lui Toshiro Mifune și Anjin-ul lui Richard Chamberlain, așa că nici nu mă aștept la asta (sincer să fiu, nu mă omor după acest Anjin, dar Toranaga îmi place, la fel și Mariko actuală).

Ce recomand cel mai călduros e să citiți romanul lui Clavell în engleza originală, sau să îl ascultați pe Audible (narațiunea is to die for). E o capodoperă.
 
Last edited:
Da, nu stiu de ce cineva ar ignora un sistem de rating care are avantajul de a-ti spune sa nu te uiti la un film care are scor sub 5 sau ca s-ar putea sa iti placa un film cu scor peste 8.
Daca as fi aplicat criteriul asta, as fi pierdut o gramada de filme superbe.

[...] romanul lui Clavell [...] E o capodoperă.
OMG, nu-mi adu' aminte. A inceput promitator in primul capitol. Am citit primul volum, am citit un sfert din al doilea, dupa care l-am pus inapoi in biblioteca si am jurat ca in veci nu ma mai iau dupa ce spun altii, cu atat mai putin sa citesc 70% dintr-o carte in speranta ca poate-poate devine buna la final.
 
OMG, nu-mi adu' aminte. A inceput promitator in primul capitol. Am citit primul volum, am citit un sfert din al doilea, dupa care l-am pus inapoi in biblioteca si am jurat ca in veci nu ma mai iau dupa ce spun altii, cu atat mai putin sa citesc 70% dintr-o carte in speranta ca poate-poate devine buna la final.
Partea aceea e mai mult politica, Shogunul nu e o carte pe care s-o citesti o data si gata. La fel sunt si Tai-Pan, Nobila Casa si Vartejul, le citesti o data, apoi le recitesti dupa o vreme si capata si mai mult farmec. In ceea ce priveste serialul, am urmarit un pic din primul episod si cu asta basta. Cred ca e in functie de perceptie, ce vezi sau citesti prima oara, cartea sau filmul, devine un fel de etalon. N-am putut urmari nici Games of Thrones, am citit cartea inainte. In schimb mi-a placut seria Bourne si n-am mai gasit dupa aceea atat de grozave romanele lui Ludlum. Romanele lui Clavell merita recitite pe indelete, pe masura ce le recitesti ti se par mai bune.
 
OMG, nu-mi adu' aminte. A inceput promitator in primul capitol. Am citit primul volum, am citit un sfert din al doilea, dupa care l-am pus inapoi in biblioteca si am jurat ca in veci nu ma mai iau dupa ce spun altii, cu atat mai putin sa citesc 70% dintr-o carte in speranta ca poate-poate devine buna la final.
Eu ziceam de originalul în engleză. Și de audiobook-ul narat de Ralph Lister.

Cartea aceea are un scor imens de 4.4 pe Goodreads, din 178K voturi, deci nu suntem singurii care simțim așa.
 
Si eu am vazut filme care mi-au placut mult si au nota proasta pe IMDB. Nu dau titluri pentru ca nu imi vin acum in minte, dar e vorba de niste ciudatenii care au fost downvoted din motive gresite, in opinia mea desigur. Mi se pare ciudat ca discutati atata despre niste gusturi personale, pana la urma, pentru ca este genu de dezbatere care nu poate ajunge niciodata la vreo concluzie, pentru ca d-aia se numesc gusturi personale.
 
Trailer Fallout. Arata atat de bine incat sunt dispus sa-i tolerez multe prostii care sigur or sa existe la un serial lansat in 2024. :smile:

Deci e bun. Chiar foarte bun pe alocuri, la referinte si alte chestii de acest gen. Posibil sa fie usor confusing daca nu cunosti universul, am vazut oameni care nu intelegeau de ce exista roboti zburatori in anii 50 in America...
Are potential de a creste si mai mult intr-un eventual sezon doi.
 
Eu n-am jucat jocurile dar l-am terminat în două zile. Beton.
Iar Boyd din Justified e făcut să joace roluri de redneci. Contemporani sau post apocaliptici. :biggrin:
 
Deci e bun. Chiar foarte bun pe alocuri, la referinte si alte chestii de acest gen. Posibil sa fie usor confusing daca nu cunosti universul, am vazut oameni care nu intelegeau de ce exista roboti zburatori in anii 50 in America...
Are potential de a creste si mai mult intr-un eventual sezon doi.
Și mie mi s-a părut super ok, sunt o groază de nerds pe internet care se dau de ceasul morții că Brotherhood of Steel sunt portrayed ca virgini "misogini" (oare oamenii ăștia au dicționare?) și că-i "prostie woke" (din nou întrebarea cu dicționarele/internet) dar mi se par total pe lângă. Mi se pare o ecranizare excelentă a universului Fallout și mulțumiri divinităților că Todd nu poate să impună folosirea engine-ului de Fallout '76 pentru serial :biggrin:
 
Da, citisem o recenzie in care cineva spunea ca nu reprezinta deloc universul Fallout, nu a vazut plante trecand prin pereti, glitch-uri grafice si crash-uri. Nu stiu ce sa zic, parca poti vedea vreo 2-3 glitches daca te uiti mai atent. :biggrin:

Au folosit Unreal Engine 5 ca toata lumea, ca Mandalorian si ca toti ceilalti care nu au unlimited money ca la Avengers.

Apropo de Todd Howard, apare ca si producator executiv, dar nu si ca co-scenarist, regizor sau mai stiu eu ce. Bine asa. :smile:
 
  • Haha
Reactions: Neo
După lupte seculare de ani de zile, am reînceput și terminat The Expanse în ultimele săptămâni. Jeff Bezos are gusturi bune. 9/10.
 
3 Body Problem (Netflix) - 8.5/10. Păcat că se termină în coadă de pește (bănuiesc că e doar primul sezon). O să citesc și cartea, care e foarte lăudată, deloc surprinzător.

Primele 2 episoade din Fallout nu m-au impresionat. Nici nu cunosc jocul și nici nu îmi plac scenariile post-apocaliptice (și la Wool m-am uitat doar de dragul actorilor).
 
Back
Top