Pitici

Edis0n

addiction syndrome
Primul post - doar poze. Azi nu am nici chef, nici putere sa scriu comentarii. Poate alta data.
 

Attachments

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    126.3 KB · Views: 22
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    111.9 KB · Views: 21
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    148.3 KB · Views: 20
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    118.2 KB · Views: 19
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    129.5 KB · Views: 28
  • 6.jpeg
    6.jpeg
    294.5 KB · Views: 28
  • 9.jpeg
    9.jpeg
    143.3 KB · Views: 29
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    136.4 KB · Views: 21
  • 11.jpeg
    11.jpeg
    132 KB · Views: 22
  • 12.jpeg
    12.jpeg
    175.5 KB · Views: 22
Nice! Când ziceai că sunt în lucru, credeam că o să mai dureze ceva până le vedem.
 
Daca tot e la capitolul pitici si vrei sa faci treaba singur, scapa de regleta aia si lipeste terminalele componentelor cat mai scurt posibil cu cositor Sn-Pb-Cu sau si mai bine cu Sn-Pb-Ag.
 
Daca tot e la capitolul pitici si vrei sa faci treaba singur, scapa de regleta aia si lipeste terminalele componentelor cat mai scurt posibil cu cositor Sn-Pb-Cu sau si mai bine cu Sn-Pb-Ag.
Acum vad ca am pus poze inainte de finalizare :biggrin: Regleta ramane, e cea de la Klipsch-urile originale, nu am gasit de 8 pozitii de aia sunt de 10. Trafurile din partea dreapta le-am bobinat manual, pe miez de fier din anii 70-80, provenienta USA. Lipiturile, cum ai zis, Sn-Pb-Ag, avut grija sa nu fie reci. Nu stiu de ce, dar pe vremuri nu aveam probleme sa fac lipituri perfecte, acum trebuie sa astept sa se raceasca, sa vad ca nu face graunte... Sau nu mai e aliajul ce a fost, sau eu am imbatranit rau de tot.
 
Vezi sa nu te pacalesti, acum exista Sn-Ag fara Pb. E un animal diferit, necesita alt decapant, temperatura mai mare, etc.
Te admir ca ai rabdarea sa bobinezi. Eu mi-am pierdut-o demult, prea mult stres :frown:
 
Dupa indelungi cugetari in timpul ascultarii unor pasaje muzicale favorite s-a pus intrebarea, de ce suna boxele ca o oala sparta?
Sapat un pic, calculat un pic si am ajuns la cateva concluzii:
- Daca nu stii ce faci, mai bine nu faci.
- Sa nu crezi ce citesti pe net.
- JBL D250-X si Selenium D250-X sunt doua chestii diferite JBL-ul avand mai degraba 109 - 110 dB SPL fata de specificatia de 106 dB SPL al lui Selenium, pentru care imi bobinasem trafurile.

Am reusit sa reduc puterea pe medii legand autotraful invers si asa a devenit accesibila o atenuare de -9dB, acum volumele pe cele 3 difuzoare sunt bine echilibrate. Ma mai gandesc daca la inalte sa scad cu 3 dB puterea, dar suna bine, nu distorsioneaza si parerea fie-mii, care are urechile mai bune cu 40 de ani ca mine, e ca nu e deranjant in nici una din setari, parca ii place un pic mai mult fara atenuare. (La masuratoare s-ar potrivi mai bine cu -3dB, dar nu ma incred nici in microfonul pe care l-am folosit).
In sfarsit am facut si calculul puterii sistemului si am ramas un pic masca, nu ma asteptam sa fac un sistem de 2 * 500+ W sinus sau 2 * 1kW muzical, dar ata ete :biggrin:
 
Back
Top