Page 11 of 21 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 401 to 440 of 815

Thread: Bicicleta - unde/care/cum/de ce?

The year of grace, 2007 bausto's Avatar
    E ciudat ca pe site-ul Merida nu exista decat Mg-1 si MG-2. In magazine vad tot felul de variante ca MG-2-A sau MG-3...
    It's ok. I guess it's the end.

Eu am citit ce scrie pe casca; nu are nici un cod care sa semene cu cel de pe site, dar e modelul 2277002049.
    unreasonable

Aveam de gînd să-ți zic că dai banii aiurea pe o apărătoare de rahat de porumbel, dar după ce a pățit Van de Walle în prima etapă din Turul Franței (dovleac vs. asfalt), DO get one.
    Those who make peaceful revolution impossible will make violent revolution inevitable. (John F. Kennedy)

O casca pe bicicleta ajuta fix cand nu te astepti. Si eu am dat o casca in asfalt suficient de rau ca sa imi slefuiasca si o bucata de ureche si nu merg cu viteza unui profesionist in TdF. Prin urmare umblu doar cu casca pe cap si chiar si in concediu o am dupa mine in portbagajul masinii (si o folosesc zilnic ).
    unreasonable

Cross - maine in parcul Herastrau. Puteti face booking online la o bicla daca nu aveti deja.
    dark is the color of universe

Am reușit să-mi fac timp să mă uit mai atent la biclă și-s foarte dezamăgit. Are o grămadă de componente metalice ruginite (pinioane, angrenaj, lanț, șaibe diverse), chestii de cauciuc făcute praf (apărătoarea firului transversal la frîne, anvelopele și camerele pentru că au stat pe jantă). La care se adaugă posibila problemă cu monoblocul. O să mă uit a doua oară și mai atent, să văd ce componente NU sînt belite, deși nu știu dacă mai are rost.

Mi se pare de kko faza cu rugina, credeam că s-au inventat metalele inoxidabile. Și nici n-am tinut-o direct în ploaie sau zăpadă, nu că ar avea vreo importanță, în definitiv e vehicul de aer liber, e stupid să ruginească.

Faza cu anvelopele să zicem c-o înțeleg, deși nu văd cu poate fi prevenită. Ce fac, stau să le umflu zilnic toată iarna? Există suporți ca să stea cu ele în aer?

În fine... un calcul sumar pentru componente:

angrenaj: 85 lei
    set pinioane: 55 lei
    monobloc: 140 lei
    lanț: 70 lei
    2 frîne: 70 lei
    2 camere: 30 lei
    2 anvelope: 60 lei

Vreo 500 de lei, plus ce-o mai apărea, ceea ce e inacceptabil. Devine mai simplu s-o arunc și să iau un Rockrider din Decathlon. Și să sper că nu se desface în bucăți la prima bordură ca alea din hypermarket.

Alte variante la buget 300-500 lei sau chiar mai jos? Vreau ceva cu care să fac 8-10 km zilnic prin oraș și cît mai ieftin, ca să nu mă intereseze cînd o să se fure.

Ca fapt divers, la prietenii noștri unguri există peste tot ateliere la care te duci la o fază din asta și pentru o sumă modică îți face o biclă de oraș "custom" din componente SH. La noi bănuiesc că nu există, nu?
    I hate it when there are two 4 o'clocks in the same day.

Daca vrei sa mergi in oras nu iti lua MTB, ia ceva de oras sau trecking - roti de 28", aparatoare la roti, eventual portbagaj.

Rotile nu se dezumfla singure peste iarna decat daca sunt gaurite sau au camere de 2 bani. Eu umflu rotile o data la o luna, in medie, si pierd maxim 0.5 atmosfere intre timp, de obicei cam 0.1, nu ramane pe janta nici daca o las un an. Metale inoxidabile s-au inventat, dar cadrele de bicicleta se fac din otel elastic sau aluminiu, nu din inox (prelucrarea mai grea, poate sa ajunga mai scump unul de inox decat cel de aluminiu care e si mai usor si nu rugineste vreodata). Pinioanele din otel e normal sa rugineasca, dar nu patesc nimic, cele de aluminiu nu ruginesc, la fel la angrenaj. Lantul rugineste cel mai rapid, dar daca il ungi cand trebuie nu ai probleme destul timp.

Un monobloc nu costa 140 de lei si un lant nu costa 70 de lei, nu de alta dar banuiesc ca nu iti iei Shimano Hollowtech II si angrenaj Deore la o bicicleta utilizata in conditii atat de usoare. Monobloc pe la 30 de lei si lant cam la fel am cumparat eu pentru bicicleta low-end de o am prin garaj si merg impecabil dupa 1 an si cateva sute de km facuti. 2 camere erau 12 de lei in Decathlon sau 2.4-3 euro bucata Continental, la frane nu stiu ce vrei sa schimbi ca un cablu e 2 lei, camasile vreo 10 lei iar clestii si manetele teoretic nu prea ai de ce sa le schimbi daca au fost vreodata bune.
    unreasonable

Păi prețurile le-am luat de la magazinele online recomandate chiar mai sus în thread. :/ De unde iau chestii ieftine și decente? Am reținut Decathlon pînă acum.

La frîne s-a făcut praf precum ziceam cămașa de cauciuc de pe cablul care unește brațele. Nu că m-ar deranja asta dar dacă tot era acolo m-am gîndit că o folosi la ceva.

Culmea e că pe cadru, jante, ghidon, nu e deloc rugină.

OK deci zici că la pinioane și angrenaj nu contează că-s ruginite, iar lanțul îl schimb. Cu ce se unge lanțul? Rugina de pe piesele de oțel se poate curăța, și are vreun rost s-o fac?

Pot schimba singur monoblocul sau trebuie scule speciale?

Și-o întrebare apropo de anvelope + camere, dacă nimeresc diametrul or să se potrivească? Există ciudățenii gen tubeless pe care să le iau degeaba și să nu meargă pe jantele mele?

Preturile or fi bune, probabil ai gresit piesele

Nu schimbi clestii pentru burduful de cauciuc, nu doar ca merge si fara dar poate gasesti la un magazin doar burdufurile la 1 leu bucata (poate, nu sunt sigur, dar unii chiar au asemenea piese pe stoc).Burduful are un rol, protejeaza de praf portiunea de cablu care intra in camasa la actionare, sa nu bage praf in camasa.

Pinioane si angrenaj ruginite: le speli cu motorina (si pensula), dupa ce se usuca pui un lant nou uns cu ulei (de motor, de motocicleta, de bicicleta, gasesti din toate) si atat. Cele de bicicleta sunt mai fluide si se spala cam usor, cele de moto sunt lipicioase si se spala greu cand vrei sa cureti lantul, eu prefer de moto ca tot am spray-ul in garaj.

Nu poti sa schimbi singur monoblocul, iti trebuie cheie de monobloc si posibil presa de angrenaj daca e pe patrat, cheie de monobloc (alt model) daca e Hollowtech sau altceva (aproape sigur nu e). Daca ai nevoie de cheie si nu stai in partea opusa a orasului te ajut eu, am din fiecare.

Nu se potrivesc toate camerele cu toate cauciucurile chiar daca au acelasi diametru al rotii, mai conteaza grosimea (diametru tubului) - sunt de la 1.3 la 2.5 inchi, scrie pe cauciuc cat de gros este si cauti camere similare. Cauciucul are o dimensiune fixa, gen 1.3, 1.9 (uzuale de oras), 2, 2.25 sau 2.3 (MTB), unele camere au dimensiune fixa (gen 1.9") sau o marja mica (1.75-1.9") iar unele au o marja larga - ex. 1.75-2.5 la Continental de 26". La rotile de 26" se gasesc usor camere pentru orice cauciuc, la 28" nu stiu. Pentru oras sunt bune cauciucurile cat mai inguste si cu profil cat mai plat, au rezistenta la rulare mai mica decat orice are crampoane.

Cauciucurile tubeless merg doar pe jante speciale, daca nu esti sigur ca ai asa ceva (aproape sigur nu) atunci nu te incurca cu asa ceva. Sunt si mai scumpe si mai greu de intretinut, o camera se peticeste sau se schimba extrem de usor (3 leviere de plastic si o cutie de petice au 100g si ocupa o jumatate de buzunar de sea), la tubeless iti trebuie dop, setul de reparatie ocupa mai mult si nu e la fel de simplu sa cari un cauciuc de rezerva (500-800g) fata de o camera (100-250g).

Quote Originally Posted by spooky51 View Post
    Excursiile prin Russenski Lom n-au fost niciodata o intrecere, au avut un tipic for fun, si de aceea va invit sa descoperiti locurile, sigur o sa va placa, nu sinteti primii .
    Poti sa dai ceva indicatii despre cum se ajunge acolo? Si cum se trece granita la Giurgiu, calare pe biciclete se plateste vreo taxa de pot sau se trece pe langa bariere?
    unreasonable

Meh, văd că tot nu scap fără șurubărit, și chiar n-am chef, timp și condiții pentru asta. Hai s-o zicem p-aia directă: speram să mă duc cu ea într-o sîmbătă la un atelier, să-mi vîndă și monteze piesele uzate și să plec cu ea funcțională. E realizabil pînă în 200, maxim 300 de lei cu tot cu manopera? Dacă nu, e încheiat subiectul, bicicleta se duce unde a priponit mutu' iapa iar eu merg cu autobuzul ca și pînă acum.

Lant, monobloc, 2 camere si 2 cauciucuri? 150-200 de lei daca sunt mai ieftine, la 300 deja te rasfeti un pic (sau arunci cu banii). Manopera inca 30-50 de lei la ce e de facut acolo si cam cat ar fi inalta calificare a unuia sa le schimbe (30 de minute in total, chiar mai putin daca se grabeste).

LE. Scrisesem detalii de pret, dar a murit forumul

Lant: 19 lei sau 23 cu quick link (il poti demonta fara presa de cate ori ai chef)
    2 cauciucuri Rubena Cobra de 26"x1.9" - 60 lei, dar probabil cele vechi nu trebuie schimbate doar pentru ca sunt dezumflate
    2 camere de 26" din Deca - 12 lei
    Monobloc Shimano pe patrat (cel mai comun, dar e pe conuri) 30 de lei sai Truvativ la 45 de lei (pe rulment, necesita mai putina mentenanta).

Total - 65-140 de lei piesele
    Last edited by AdrianB1; 20-07-2011 at 09:14.
    unreasonable

Anvelopele au format crăpături pe laterale jos unde au stat pliate sub jantă, deci probabil cel mai sigur e să le schimb totuși.

Mersi de link-uri.

Vezi ca lantul e pentru 6-7-8 viteze , nu merge la 9, dar gasesti tot acolo si pretul pentru cele de 9. La monobloc sunt mai multe dimensiuni, dar e acelasi pret. Daca nu stiu detalii despre bicicleta ti-am dat link catre cele mai probabile piese, nu inseamna ca le poti comanda fara sa verifici daca se potrivesc, dar am citit vreo 2 pagini mai incolo ce ziceai de bicicleta si cred ca asta cauti - piese de MTB de 26".
    unreasonable

Obi-Wan Kenobi's cousin spooky51's Avatar
    Quote Originally Posted by AdrianB1 View Post
    Poti sa dai ceva indicatii despre cum se ajunge acolo? Si cum se trece granita la Giurgiu, calare pe biciclete se plateste vreo taxa de pot sau se trece pe langa bariere?
    Ca regula generala, musafirii de pana acum au lasat masina la Kaufland in parcare, fix la intrarea in Giurgiu. De acolo in 30 de minute se ajunge cu bicicleta in centru la Ruse.
    Cel mai simplu traseu spre Russenski Lom este insa pe bd. Bulgaria, soseaua de centura, pana la indicatorul Basarbovo, iar acolo deja ai intrat in parc.
    You may fall
    but whatever you do
    protect your face
    for obvious reasons

Wizzard miahi's Avatar
    Need help. Cum conving talonul de sârmă al unei anvelope care pare un piiiiic mai mică decât normal (a trebuit ceva chinuială să le montez) să stea corect pe jantă? În partea opusă ventilului (ultima parte montată), talonul de pe ambele părți a intrat în șanțul din mijlocul jantei - acolo unde-s capetele spițelor, și nu se mai mișcă înspre exterior. Asta pe o porțiune de vreo 20 de centimetri. Restul roții e ok, talonul stă pe marginea jantei; am încercat să împing, să trag, n-am reușit să poziționez corect. Dacă umflu roata se vede clar că în zona aia raza roții e mai mică cu vreun cm.

Menționez că n-am leviere speciale, fost în 3 magazine și n-am găsit. Ce-am montat am montat manual (dat jos fără probleme anvelopele vechi - folding rulz - montat nu fără probleme, da' a mers - doar că n-are chef să se miște din mijlocul jantei).
    'We hardly ever kill foreigners in Ankh-Morpork. It makes it so hard to sell them things afterwards.' (Terry Pratchett, Discworld)

Nu se face cu leviere; umfla roata la 3-4 atmosfere, daca face poc si se aseaza singur cauciucul e ok, daca nu se aseaza nici asa inseamna ca e cauciucul defect.

Ce cauciuc este? Cele pe sarma sunt toate o idee mai mici, e nevoie de leviere pentru montat/demontat (la Continental foldable Supersonic le pun cu mana si le scot si mai usor), dar nu are voie sa nu se aseze pe janta.
    unreasonable

Wizzard miahi's Avatar
    Aseară le-am umflat și desumflat de vreo 5 ori, nimic. Le-am dus azi dimineață la un service de lângă mine. Băgat 4 atmosfere jumătate, nimic. Dat cu săpun d-ăla de-al lor, a intrat corect la 2 atmosfere.

Cauciucurile sunt Schwalbe Big Apple. Acum trebuie să conving iar frâna de pe față, că nu are chef să se așeze corect doar cu strâns de frână.
    'We hardly ever kill foreigners in Ankh-Morpork. It makes it so hard to sell them things afterwards.' (Terry Pratchett, Discworld)

Cam scumpe pentru mers normal in oras, ruleaza macar fara efort?
    unreasonable

Wizzard miahi's Avatar
    Eram sigur că o să zici asta .

Acum nu se mai oprește bicicleta la vale. După ce reglez și frâna de pe față o să văd mai bine.

De cand mi-a explodat un Nobby Nick in stare buna am o rezerva in ceea ce priveste Schwalbe; stiu ca probabil a fost un accident, dar e greu de uitat. Iar de cand am cumparat vreo 10 Rubena de oras cu 30 de lei si am mers inclusiv prin padure (Țegheș) prin baltoace mi-e greu sa dau 100 de lei pe un cauciuc de oras.
    unreasonable

Cît de mult pot să deviez la grosimea anvelopei dacă e de 26x1.90 și vreau pentru oraș? Merge 2.0-2.10? Dar 1.75? Am înțeles că nu-i bine să te abați prea mult de la dimensiunea jantei dar totodată că poți devia nițel. Și că pentru oraș e ok să fie mai degrabă strîmte decît prea mari. Nu prea am văzut anvelope cu profil de oraș la fix 1.90 (și care să nu coste o grămadă). Îmi făceau cu ochiul astea dar ezit din cauza greutății, dacă adaug bicicleta la greutatea mea cam depășesc suta.

PS: Apropo, ce-i cu faza aia cum că cu cît TPI/EPI e mai mare anvelopa e mai bună? Citisem că e doar o măsură a grosimii materialului și că cu cît cifra TPI e mai mare materialul e mai ușor/flexibil, dar și mai expus deteriorării.

1. Cauciucurile alea au o greutate foarte buna, nu o sa simti o diferenta de 100g bucata. Nici 250g nu o sa simti, te asigur. Iar pretul e bun (comparat cu Big Apple)
    2. Pe janta uzuala de MTB poti pune de la 1.5 la 2.3; vezi aici date precise in functie de janta: http://www.schwalbetires.com/tech_info/tire_dimensions. Pentru oras pune un cauciuc cat mai subtire, are rezistenta la rulare mai mica, 1.75 e bine, eu merg pe 1.9 si sunt destul de multumit dar 1.75 e mai bine daca tot poti sa alegi.
    unreasonable

Aha, super atunci. Ehe, la Big Apple m-am uitat și eu dar e dublu la preț. :/

Și la sută mă refeream la suta mea de kile nu la a lui de grame. Că scrie că nu suportă săracul mai mult de 100 kg și mi-e milă de el.

Atunci ia Rubena, frate-meu trece si el de 100kg si de un an merge pe Rubena fara probleme, nici macar nu a facut o pana si are peste 1000 km cu cauciucurile astea. 26x1.9, 30 lei.
    unreasonable

Hmm, cred totuși că greutatea totală se distribuie pe ambele roți. Deci dacă o singură roată e marcată că suportă 100kg atunci greutatea totală poate fi mai mare. Nu știu care-i distribuția tipică pe roți, probabil că nu e 50/50 ci 60/40 sau mai mult, dar chiar și așa ar trebui să fie ok.

Nu stiu daca e greutatea per roata sau per total, nu scrie nicaieri. Greutatea pe roata nu prea are sens ca nu o stie nimeni, tocmai pentru ca difera distributia fata-spate si un producator de cauciucuri poate face teste suficiente cat sa stie valorile min-max uzuale, biciclistul uzual nu poate dar stie greutatea proprie si a bicicletei.
    unreasonable

Hai c-am găsit o declarație chiar de la mama lor:

Load: Maximum Load in kilograms per tire at maximum pressure.

This means the Marathon Supreme 700 x 32C tire can handle a load of 100 kgs (220 lbs) per tire, when inflated to maximum pressure of 95 PSI. With two 700 x 32C Marathon Supreme tires inflated to 95 PSI, the tires (bike) can handle a load of 200 kgs (440 lbs)

Thanks,

Team Schwalbe
    http://www.schwalbetires.com/node/37

Ajung eu uneori la aproape 100 kg pe roata (eu + bicicleta + mers pe o roata la demaraje sau sarituri peste borduri), deci nu ai marja de manevra prea mare, chiar daca pare
    unreasonable

De Rubena astea zici? Dacă da, înțeleg de ce, au rating 129 kg.

OK, alea să fie. Intenționez să mai iau și o pereche de camere CST Standard 26X1.75-2.125, un lanț Shimano UG51 quick link și un lubrifiant Finish Line uscat cu Teflon.

Privind restul:

Aparent pe biclă acum am pinioane Shimano Tourney MF-TZ07 (7, filet). Angrenajul nu-mi dau seama ce este, dar avînd în vedere că deraiorul e tot Tourney și că Shimano vînd de obicei grupuri întregi, e posibil să fie tot Tourney? Dar monoblocul?

Pinioanele sînt cam (prea) ruginite și cred că cel mai simplu e să le înlocuiesc (e ~40 de lei unul).

Angrenajul are puțină rugină pe vîrfurile dinților și pe bara schimbătorului dar bănuiesc că nu-i un capăț de țară. Parcă n-aș înlocui totul pentru asta.

Problema cu monoblocul e că pedala din stînga nu mai e fixă, are joc lateral și se desfiletează în timp ce mergi. Nu-mi dau seama dacă e de la șurub, de la pedală sau s-a mîncat capul monoblocului.

Dacă reiese că trebuie să schimb monoblocul (pe pătrat, corect?) atunci aș putea să schimb și angrenajul... Bănuiesc că o combinație de Shimano FC-M131 cu Shimano BB-UN26 este ok? Monoblocul de acum are 68mm (axul nu prea am reușit să-l măsor bine fără să-l demontez) iar brațele pedalelor au 170mm de la ax la ax.

Atașez niște poze, poate sînt relevante.

Click image for larger version. 

Name:	Image0090.jpg 
Views:	22 
Size:	66.5 KB 
ID:	7995Click image for larger version. 

Name:	Image0100.jpg 
Views:	21 
Size:	69.7 KB 
ID:	8003Click image for larger version. 

Name:	Image0097.jpg 
Views:	57 
Size:	82.5 KB 
ID:	8002Click image for larger version. 

Name:	Image0096.jpg 
Views:	20 
Size:	108.5 KB 
ID:	8001Click image for larger version. 

Name:	Image0095.jpg 
Size:	73.5 KB 
ID:	8000Click image for larger version. 

Name:	Image0094.jpg 
Views:	19 
Size:	89.2 KB 
ID:	7999Click image for larger version. 

Name:	Image0093.jpg 
Views:	18 
Size:	96.8 KB 
ID:	7998Click image for larger version. 

Name:	Image0092.jpg 
Views:	17 
Size:	77.5 KB 
ID:	7997Click image for larger version. 

Name:	Image0091.jpg 
Views:	82 
Size:	62.4 KB 
ID:	7996Click image for larger version. 

Name:	Image0101.jpg 
Size:	67.8 KB 
ID:	8004

Da, alea sunt cauciucurile. Nu sunt fantastice in nici un fel, doar ca sunt ieftine si rezistente.

Shimano nu vinde grupuri intregi din mai multe motive: cele low-end nu au grup, deraioarele fata se potrivesc la mai orice angrenaj pe 3 foi (adica se pot combina fara probleme) si mai ales pentru ca vinde ce vrea clientul sa cumpere, iar fabricantii de biciclete (adica de cadre ) se uita la orice dolar, asa ca pun de obicei deraioare mai slabe pe fata decat pe spate, mai ales ca cel de pe fata e folosit mult mai putin decat cel de pe spate si nu are nevoie nici de aceeasi precizie; asta nu e neaparat o problema daca ai XT spate cu Deore simplu fata (cum am eu), dar poate fi o problema daca pe fata ai cel mai jalnic deraior pe care scrie Shimano, non-series, cu table subtiri de se indoaie la o actionare mai brutala sau la o usoara lovitura. In general Shimano non-series (nu au nume, doar un cod de fabricatie) nu sunt deloc de incredere, nici nu stiu procentual cate sunt fabricate de Shimano si cate pe vapor.

Daca pinioanele sunt ruginite nu e o problema, sa nu fie tocite sau sa nu aibe dinti rupti, dar la cum arata pinioanele tale si la cat costa unele noi merita schimbate, vezi ca trebuie sa mergi la un service pentru ca e nevoie de o cheie speciala, o gasesti in orice service.

Angrenajul nu merita inlocuit decat daca e extrem de ruginit si dintii si-au pierdut din forma. Sau daca s-a ovalizat prinderea pe monobloc Al tau pare OK ca uzura a dintilor.

La monoblocurile pe patrat se intampla sa se ovalizeze axul care intra in bratul pedalei si sa faca joc - la tine se vede clar in poze. Nu exista alta varianta decat schimbat piesele, de obicei amandoua. Aproape niciodata nu e de la surub

Da, monoblocul si angrenajul se potrivesc. Acum sunt mai raspandite angrenajele de 175, teoretic pedalezi un pic mai usor dar pierzi .5cm din garda la sol. La greutatea ta as prefera un ax mai lung.

Tourney e un deraior decent, singura problema e ca schimbatoarele de le-am gasit pentru el merg prost pe deraiorul fata (nu e indexat, e la deget). Daca faci reparatiile descrise de tine ai putea sa mergi multa vreme fara griji iar daca mai tarziu iti vin idei mai spui. Pune si cateva poze cu cadrul si bicicleta completa, sunt curios daca are furca pe filet sau nu - furca pe filet limiteaza drastic optiunile, se gasesc mai greu si doar modele very low end.
    unreasonable

La monoblocurile pe patrat se intampla sa se ovalizeze axul care intra in bratul pedalei si sa faca joc - la tine se vede clar in poze. Nu exista alta varianta decat schimbat piesele, de obicei amandoua.
    La ce te referi cu "amîndouă", la monobloc și brațul pedalei? Sau la monobloc și angrenaj? Am impresia că de obicei brațele de pedală vin special cu angrenajul, deci bănuiesc varianta a 2-a.

Da, monoblocul si angrenajul se potrivesc. Acum sunt mai raspandite angrenajele de 175, teoretic pedalezi un pic mai usor dar pierzi .5cm din garda la sol. La greutatea ta as prefera un ax mai lung.
    Good point, am verificat acum și cred că axul exterior la monoblocul meu are 127mm. Iar ăla e disponibil în variante de 113, 117.5, 122.5 și 127mm. Deci să fie tot 127.

Idei mai am eu dar trebuie să urmăresc o ordine a priorităților. Primele sînt chestiile care s-o facă funcțională, urmează accesorii necesare pentru oraș (faruri, apărători, sonerie, oglindă) după care om mai vedea.

Văzusem de exemplu o roată Remerx G. Hammer care pare f. mișto ca posibilități de upgrade (quick release, suport și v-brake și disc), s-ar putea să vreau un set de anvelope de XC etc.

Sau o combinație, de exemplu să pun un hibrid gen Schwalbe Land Cruiser sau Marathon Plus Tour pe spate și pe față să am 2 roți complete, una de oraș și una cu anvelopă de XC, și să le schimb lejer cînd e nevoie. Din cîte înțeleg de la Sheldon sînt fezabile mixurile de genul ăsta, atîta timp cît ai grijă ca roata față să fie adecvată terenului.

Am mai pus niște poze.

Name:	Image0105.jpg 
Views:	15 
Size:	91.0 KB 
ID:	8007Click image for larger version. 

Name:	Image0104.jpg 
Size:	60.1 KB 
ID:	8008Click image for larger version. 

Name:	Image0102.jpg 
Views:	11 
Size:	63.0 KB 
ID:	8009Click image for larger version. 

Name:	Image0108.jpg 
Views:	27 
Size:	89.8 KB 
ID:	8010

Nu vorbeam de lungimea monoblocului cand am zis 175, ci de bratul pedalei - brat mai lung -> cuplu mai mare, efort mai mic.

Aparatori eu de obicei nu port, am pentru spate dar o tot las acasa, pe fata nu stiu nici o aparatoare buna cu prindere pe furca, am la una din biciclete si se tot roteste.

Furca e pe filet, dar pare chiar ok, cadrul si schimbatoarele chiar bune, e o bicicleta de oras foarte draguta. Poti pune roti hibrid, dar nu are rost ceva cramponat si nu te uita dupa roti mixte v-brake/disc pentru ca nu ai unde printe etrierii, nici pe furca si nici pe cadru, ramane bicicleta strict de oras si forestiere sau poteci uscate.

Furca are prinderi pentru aripa, dar e de otel si nu e recomandat sa pui butuci pe quick-release prinsi pe otel, nu prind prea bine. Schimba doar pinioanele, monoblocul, lantul si angrenajul si iese o bicicleta de oras ok.
    unreasonable

Ca fapt divers, am dat de site-ul chinezesc al ălora de la CST (aparent țările balcanice și est-europene aduc produse CST asiatice, nu vestice) și din ce-am bîjbîit pe acolo am tras concluzia că toate anvelopele CST au rating de load maxim în zona 75-90kg. Aviz amatorilor.

Banned
    Nu contează așa mult ratingurile astea (cu excepția unor cauciucuri foarte subțiri, foarte ușoare și foarte scumpe, pe care nu le recomand pentru nimic oricum).

Depinde ce faci cu bicicleta, ce greutate ai... De acord că există cel mai probabil niște marje bune de eroare, dar nici nu le-aș ignora complet. Dacă știu că am suta de kile și un stil agresiv de mers și că mă bag prin tot felul de hîrtoape și am de ales la același preț între o anvelopă cu rating 95kg și una 130kg...

În altă ordine de idei: credeam că eu m-am purtat urît cu a mea dar aparent se poate și mai rău. Sînt curios cum merge cu frînă și schimbător doar pe față.
    Last edited by wirespot; 14-08-2011 at 21:01.

Pînă la urmă am mers pe o pereche de Schwalbe Returner (26x2.125) și-s foarte mulțumit de ele din ce-am văzut pînă acum.

Chestia e că le-am descoperit din întîmplare, e cam "underground" la noi modelul ăsta, magazinele nu și-l pun pe site, lumea pe forumuri vorbește mai mult de alte modele... Poate pentru că e de 2.125? Sau pentru că are 890g bucata?

Faza cu pedala pînă la urmă s-a dovedit a fi de la brațul pedalei (era scobit pătratul) nu de la monobloc așa că am schimbat angrenajul că oricum era ruginit. Și am trecut și pe 175mm cu ocazia asta.

Cheltuieli totale ~340 de lei.

Acum: strict pentru semnalizare (nu iluminare), a folosit cineva setul ăsta Point sau Knog Frog spate/față? Mă interesează să fiu văzut și să fie ieftine, să nu-mi pese dacă le uit montate și se servește vreun trecător. Am văzut un tip cu un stop asemănător (un silicon din ăsta înfășurat, single led) pe tija de la șa și lumina foarte bine dar nu l-am mai prins să-l întreb ce era. Îmi mai fac cu ochiul și Bontrager Glo/Ember.

Doi: aș vrea să-mi asigur cît de cît quick-release-ul la șa, am înțeles că există un fel de zip-tie dar de metal, pe care nu-l mai scoți, trebuie tăiat după ce-l pui, cum îl cheamă și dacă se găsește prin magazinele noastre. E și tija parțial ruginită și iese greu, dacă tre' să se mai chinuie și cu măgăria asta sper să-mi lase hoții în pace șaua (plus că arată nașpa, scîrțîie etc).

Trei: aș vrea să-mi iau un antifurt u-lock serios la un moment dat (Kryptonite Evolution, sau NYFU, sau Abus Granit X-Plus 54) -- cel mai probabil de pe vreun magazin gen bike24.net pentru că la noi se găsesc doar cu adaosuri complet nesimțite (am găsit X-Plus 54 la 400 de lei, dă-o naibii ). Momentan am chestiile din poză, ăla tip inel să zicem că-mi inspiră o oarecare încredere dar lanțul deloc. O să stea în parcarea firmei, barieră, paznici, camere, la 3m de unde se adună fumătorii, încă nu s-a furat niciuna, dar toate astea sînt vax în definitiv. Pînă iau un u-lock bazat pot cel mult să sper că dacă vede inelul pe roată în triunghi să se gîndească de 2 ori și s-o ia pe aia de lîngă.

Name:	Image0109.jpg 
Size:	62.8 KB 
ID:	8014
    Last edited by wirespot; 21-08-2011 at 21:22. Reason: uitat poza

Sunt cam anemice beculețele alea, și n-o să te remarce nimeni cu ele. Pentru stop ai putea lua ăsta: Cat Eye TL-LD 170, mai mult decât decent la 6€ și cu quick release - îl demontezi în 2 secunde. Farul meu e un S-Sun chinezesc cu 3 LED-uri, da' dă un spot foarte puternic și concentrat; e sensibil mai puternic decât unul din Decathlon. Cu el merg pe lumină intermitentă și ziua, să mă vadă șoferii în oglinzi.

La tija de șa există inele fără quick release. Dacă nu e o bicicletă de concurs la care să trebuiască să dai mai sus sau mai jos șaua în funcție de traseu, ai putea lua una din asta care să strângă cu șurub tija de șa și adio, fără scule nu o mai desfaci. Sunt unele și cu șurub non-standard, doar cu o cheie specială se pot desface (cap de șurub pentagonal sau alte forme dubioase).

Pentru securizare, am și eu un Abus Granit X-Plus 54, un adevărat monstru. (De fapt, e cel la kit cu suportul pentru cadru USH-54.) Nu cred că poate fi tăiat ușor, dar are două hibe: 1) e atât de mare încât nu pot să-l fixez niciunde pe cadru ca să-l car, deci trebuie să stea în ghiozdan sau lăsat în parcare; și 2) forma nu e chiar atât de practică pe cât credeam. Dacă ar fi să aleg acum, aș lua unul pliant, un Abus Bordo cu cheie (nu cu cifru) și cu clasa de siguranță 9 (sunt unele și 8 sau 7); unul din ăsta e mult mai rezistent decât unul de cablu spiralat, poate fi prins de cadru și e suficient de flexibil cât să pot lega bicicleta și de un stâlp sau altceva la care un U-lock n-ar face față. Ah, uite că există și modelul Bordo Granit X-Plus 6500 cu clasa de siguranță 15 (cât U-lock-ul 54), și nu e mult mai scump. Hmmm, cred că-mi iau unul din ăsta.

Cât de curând (începutul săptămânii viitoare) fac o comandă la Bike-Components.de, dacă vrei te poți băga și tu cu ceva accesorii cu livrare imediată din stoc.

Nah că mai e pînă la salariu.

La Bordo problema e (1) că e sensibil la torsiune laterală (bagi ranga, răsucești, pocnesc capsele); (2) oamenii ăștia au făcut un test, aparent totul era ok, după care s-au trezit că s-a vărsat încuietoarea pe jos. Plus că tot e acolo e ca greutate (tot vreun kil jumate'), deși mai compact. Dar ok, pentru îndepărtat 9 din 10 hoți ocazionali probabil este foarte bun.

Problema la colierul meu de șa este că e sudat de cadru. Deci în cel mai bun caz pot schimba șurubul din quick release în ceva cu cap imbus. Dar nu dădeau șurub separat la magazinele la care am întrebat. Șurub de quick release am văzut că se vinde și separat de colier, astea simple cică nu. :/

Am reținut recomandările de lumini.

PS: Ce e piesa aia neagră din poză, în formă de piuliță hexagonală? E la ghidon. Mi-a crăpat cînd o strîngeam (e din plastic). Cît de grav e? Stă pe un filet și nu-i prea înțeleg rostul, decît dacă e o simplă apărătoare pentru inelele de mai jos. Ghidonul (pipa de fapt) văd că nu-i afectat, din cîte știu poziția pipei în tub se fixează din șurubul de sus din cap. Deci ce-i chestia aia?

Name:	Image0110.jpg 
Views:	12 
Size:	15.8 KB 
ID:	8015

Chestia aia de plastic e prinderea suportului de element reflectorizant, multe biciclete din clasa asta vin cu asa ceva. Nu ai pierdut nimic daca a crapat.

Azi m-am trezit cu roata fata pe pana, am bagat niste aer sa vad unde e gaura si nu lua absolut nimic. Am dat jos camera si am gasit o gaura in ea de aproape 2 cm in diametru si cu marginile franjuri, se pare ca a explodat cand a stat la soare umflata cam tare (4.5 atm). Din pacate o data cu camera (un no-name care era pe bicicleta cand am luat-o) s-a dus si cauciucul, un Rubena care are o crapatura de 6-7 cm in zona exploziei, s-a rupt inclusiv o parte din plasa.
    unreasonable

Asta e cam nașpa pentru că teoretic se poate întîmpla și în timp ce mergi prin soare. Ba chiar e mai susceptibilă în timp ce mergi, că se mai încinge și de la frecări, asfalt etc. Pe de altă parte în timp ce mergi suflă aerul peste ele, ceea ce s-ar putea să mai schimbe lucrurile. E interesant că-n toate relatările de genul ăla niciodată omul nu era călare pe bicicletă ci o lăsase undeva.

O discuție pe temă. Părerea generală pare a fi că nu are cum să crească presiunea atît de mult din cauza soarelui. Poate crește cu 10-20% dar camerele ar trebui să suporte creșteri de pînă la dublul ratingului afișat (100%). Pe de altă parte, dacă era camera veche, uzată, no-name, mai avusese petic etc... acel 10-20% o poate da gata. Dar atunci înseamnă că s-ar fi putut întîmpla și dacă nu era la maxim.