Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 41 to 70 of 70

Thread: Recomandari firme de Taxi Bucuresti

candio
    Vizitator
    buna, nu sunt din bucuresti dar ajung in baneasa la 5 dimineata cu avionul si as vrea sa merg in gara de nord. Cu ce pot ajunge cel mai repede? este distanta mare si credeti k 1 ora imi ajunge sa plec de la aeroport, sa ajung la gara sa imi iau bilet si sa ma urc in tren? Ms

La ora 5 poti merge si pe jos intr-o ora
    Cu taxi-ul probabil faci undeva la 20 de minute maxim.
    I am a soldier, I fight where I am told, and I win where I fight.
    My things

Dacă aterizarea e programată la ora 5, mai adaugă-ți o marjă de 30-45 de minute pentru debarcare, control pașapoarte, luat bagaje. În fața sosirilor la aeroport sunt majoritatea rechini, dar dacă mergi spre rondoul de acces spre aeroport posibil să găsești firme mai serioase. La fel, dacă faci stânga după ce ieși în drumul național, la 50 de metri ai ajuns la intersecția mare de la Băneasa, unde trebuie să găsești taxiuri în staționare. Alternativ, comanzi unul prin telefon - 9444 sau 9888 Meridian/Național (aceeași companie, formezi 021-9888111), sau 0722-999484 pentru mobil; Cobălcescu *8294 sau 0723-009451 sau 0723-399451.

toddy
    Vizitator
    buna ziua.voi ajunge zilele urmatoare in buc.as dori sa-mi spuneti cum se ajunge de la otopeni pe bd.n balcescu. as dori variantele de metrou si taxi. multumesc anticipat

taxi il iei din statie dela otopeni, nu mai stiu exact cate statii sunt, vezi sa nu uiti sa iei bilet ca te prinde controloru si da nana si cobori la bulev. balcescu.

toddy
    Vizitator
    ce magistrala de metrou se ia de la otopeni pana pe bvd. nicolae balcescu si cate statii sunt?cam cat ar costa la taxi?

zis și Brucan Quark's Avatar
    Ar fi util sa-ti completezi locatia in profil. Ar ajuta mult.
    One flew East, one flew West, one flew over the cuckoo's nest...

Membru Senior Marius '95's Avatar
    Blog Entries
    80
    Nu exista metrou la Otopeni.
    I always knew I'd see the first man on the Moon. I never dreamed I'd see the last. - Dr. Jerry Eugene Pournelle

Metrou de la aeroport în centrul orașului?! Da' unde te crezi, în vreo țară civilizată?

toddy
    Vizitator
    cat costa un taxi de la aeroport pe bvd n balcescu?

Membru Senior war4peace's Avatar
    Blog Entries
    3
    Orice peste 20-25 lei e rip-off.
    Bye, y'all!

Meșter Strică-Tot LNT's Avatar
    Taxiul nu se plateste decât la ce scrie pe aparat. Cine face curse cu valoare fixă sigur te înșeală. Ia numerele de telefon pe care ți le-a dat puterfixer, sunt firme de încredere și nu o să ai probleme.
    These are the days of our lives.

bogdan09
    Vizitator

taxiurile din romania

uite aici o lista completa a tuturor firmelor de taxi cluj. Poti gasi pe siteul respectiv toate companiile din tara(inclusiv bucuresti) , si au si reviewuri deci poti verifica seriozitatea

noure
    Vizitator

am nevoie de un sfat...

Zilele astea vin in Bucuresti, in autogara din Baldovin Parcalabul, si trebuie sa ajung, la Str Otetari. Cu ce mijloace de transport pot ajunge? Daca ar fi cu taxiul, cat m-ar ajunge aproximativ, si ce firme de taxi sunt de incredere?
    Multumesc anticipat!

Wizzard miahi's Avatar
    Teoretic intre cele doua locatii sunt vreo 3 km, practic vei da minim 10 lei, ca te citesc repede taximetristii ca nu stii drumul. Cel mai simplu e cu troleibuzul 85 luat de la Gara de nord (5 minute de la autogara pana la troleibuz) pana la Piata Rosetti (8 statii) si alte 5 minute pana la "tinta". Pentru taxi vezi ce-a scris puterfixer mai sus, cu mentiunea ca faci comanda, nu iei tepari de la gara.
    'We hardly ever kill foreigners in Ankh-Morpork. It makes it so hard to sell them things afterwards.' (Terry Pratchett, Discworld)

Din ce văd pe hartă Baldovin Pârcălabul e lângă Gara de Nord, Oțetari e între Universitate, Roseti și Batiștei. Poți lua metroul de la gară spre Piața Victoriei, schimbi apoi spre Universitate (2 stații) și o iei pe jos, că e zonă de case și nu trec autobuze pe străduțele alea. Dacă nu ar fi ger afară ar fi o plimbare de vreo 20 de minute pe jos prin centru. Problema e că drumul tău e fix în diagonală față de bulevarde și liniile de transport.

Cu taxiul e un drum de maxim 15 min și sub 10 RON pe ceas, sunt vreo 3 km (2.25 în linie dreaptă, Google Earth).
    unreasonable

Ca sa nu mai deschid alt thread, intreb aici:

Pe unde vine Splaiul Independentei, nr 319, sector6. E vorba de service-ul DC. Nu am chef sa iau la picior splaiul.

Multumesc.

E în zona Sema Park, între Virtuții și Grozăvești, aproape de metroul Semănătoarea.
    unreasonable

cristina_xtina
    Vizitator

Buna!

Buna,am si eu o intrebare pentru cei din Bucuresti.Duminica aterizez la Otopeni la ora 18.00. Cu ce pot sa ajung in autogara din Baldovin Parcalabul pentru a lua autobuzul spre Constanta?Autobuzul pleaca la 19.45,deci ar fii de preferat sa ajung acolo pe la 19.30.Am sanse sa ajung la ora aia?Multumesc mult.

Locul e chiar langa Gara de Nord (la vreo 500 de metri). Cel mai ieftin e sa iei autobuzul expres 783 de la aeroport (statii la parterul fiecarui terminal, circula la 15 minute) pana la Piata Victoriei (maxim 30 min), de acolo mai ai un pic peste 1 km (taxi daca ai bagaje, 10 min pe jos daca nu ai, prognoza e buna pentru duminica). Nu merita luat metroul pana la Gara de Nord ca tot ai de mers pe jos.
    unreasonable

Bun venit pe la noi! Ai două opțiuni:

Varianta 1 - autobuzul expres 780 pe ruta Otopeni - Gara de Nord (mai există și un 783 pe Otopeni - Piața Unirii). Are stația la parter la terminalul de sosiri, cum ieși afară în dreapta e chioșcul RATB de unde poți lua cartelă pentru călătorii expres, iar în stânga opresc autobuzele. O călătorie cu autobuzul expres parcă e 3,50 lei, și cred că durează vreo oră. Ieftin da' nu prea repede.

Varianta 2 - după ce ai ieșit din terminal, mergi tot înainte prin parcarea etajată până ajungi la rondul cu un sens giratoriu maaaaaare; acolo așteaptă taxiurile. Mai scump da' repede.

Vezi cât de mult te întârzie preluarea bagajelor. Uneori se mișcă repede, alteori încet. Personal aș lua un taxi, chiar dacă e mai scump.

Autogara nu e departe de Gara de Nord, ci la vreo 4-5 minute de mers. În fața gării e Parcul Gării de Nord, pe o parte cu Bd. Gării de Nord și pe cealaltă cu Bd. Dinicu Golescu, cu linii de tramvai și o benzinărie Mol pe colț (atenție, nu OMV - este și una din aia în apropiere). Mergi pe lângă parc și liniile de tramvai și ajungi la intersecția cu Mircea Vulcănescu, unde e și autogara. Intersecția e ușor de recunoscut că are străzi din 5 direcții și organizarea e un pic ciudată, cu niște insule de dirijare a traficului; pe colț e de mulți ani un magazin cu corpuri de iluminat.

cristina_xtina
    Vizitator
    Multumesc mult de tot pentru raspunsuri, stiu cam cum se ajunge de la Gara de nord la autogara,m-am uitat pe harta si am vazut tot,chiar si benzinaria de pe colt de care zici,are si gaz parca,nu?Daca avionul nu v-a avea intarzieri,voi lua autobuzul,daca nu face mai mult de o ora pe drum m-am linistit,am timp.Va multumesc inca o data la amandoi si Bine v-am gasit!

Membru Senior Thor's Avatar
    Autocarele spre Constanta circula din 45 in 45 de minute, iar la 19.45 ai si un tren Rapid. Your choice.
    There are no short cuts to any place worth going.

Cum fac să reușesc să găsesc un taxi la ora 8-9 dimineața, când la 90% din numere nu se răspunde sau sună ocupat și în cea mai apropiată "stație" de taxiuri e pustiu?
    Alone, important and wise. (W.B.Yeats)

Faci programare încă de seară, sau reții numerele de telefon la câțiva taximetriști din zonă. E problemă mare, nu mai ies taximetriștii în oraș din cauza zăpezii.

Meșter Strică-Tot LNT's Avatar
    Nu mai ies sau au prea multe comenzi? In Iasi e cea din urma varianta.
    These are the days of our lives.

Sunt puține taxiuri în oraș, așa că toate firmele sunt supraaglomerate. Weekendul trecut a fost prima oară când am dat de telefoane mobile închise la firme mari, sau sunet ocupat constant.

Pentru mers la aeroport, sunt firme care fac transfer cu mașini proprii, și costul e cam la fel cu un taxi. Măcar la astea poți sigur să faci programare.

Membru Senior Thor's Avatar
    Am inteles ca uneori rezervarea online primeste raspuns mai prompt decat cea telefonica.
    There are no short cuts to any place worth going.

Apelez destul de des la Meridian prin serviciul de comanda on-line, dar in ultima perioada nici solutia asta n-a tinut. Nu gasesti masini, punct. Singura solutie e sa iesi in strada, si sa speri ca mai gasesti cate un taxiu prin cate vreo statie. Ieri am incercat sa-mi fac o comanda la taxi in intervalul 21-23 (adresa era undeva pe Stefan cel Mare). Am luat firmele de taxi la rand: ori linie ocupata, ori nu raspundeau la telefon, ori iti raspundeau si asteptai 5 minute ca sa-ti zica ca nu au masina, ori iti ziceau instant ca n-au masina.