Results 1 to 12 of 12

Thread: Caut programator sa-mi scrie un program

Membru Senior Marius '95's Avatar
    Blog Entries
    80

Caut programator sa-mi scrie un program

Caut programator (liber profesionist) sau firma care se ocupa cu scrierea de software. Programul este foarte simplu, trebuie sa citeasca date de la un port serial/paralel si sa le salveze intr-un fisier text.
    Programul il cumpar (factura, drepturi de autor, etc.); totul trebuie sa fie perfect legal. Pretul il negociem. Cei interesati sa ma contacteze pe IRC sau sa-mi dea un mesaj privat.
    Last edited by Marius '95; 03-01-2007 at 08:13.
    I always knew I'd see the first man on the Moon. I never dreamed I'd see the last. - Dr. Jerry Eugene Pournelle

Membru Senior
    Doar de curiozitate, ce gen de date trebuie citite de pe porturi? Aparent e banal ceea ce vrei, dacă totuși cauți un programator să o facă înseamnă că trebuie să existe ceva complicații la mijloc. Eu nu mă mai ocup de așa ceva, dar acum vreo 8 ani am făcut ceva de genul ăsta - comunicam cu case de marcat (serial) sau sertare de bani (paralel). Curiozitatea a rămas
    "32 bit operating systems do not suport 4 GB of RAM". Corsair, AD 2007. http://www.corsair.com/_datasheets/Q...6-8500C5DF.pdf

Blog Entries
    80
    N-am nici o idee. Datele vor veni de la un analizor de hematologie, de la unul de biochimie, de la un cititor de stripuri de urini si de la un coagulometru. N-am nici o idee ce fel de date transmit, dar presupun ca sunt rezultatele analizelor in format text. Nu ma intereseaza ca programul sa prelucreze in vreun fel datele. Trebuie doar sa le salveze intr-un fisier.
    Caut programator fiindca eu nu stiu deloc programare si imi trebuie si factura+licenta pentru program. Cel care face programul trebuie sa fie persoana fizica autorizata sau firma cu obiect de activitate producerea programelor pt calculator. Presupun ca programul va trebui inregistrat la Registrul national al programelor pt calculator, conform noii legi.
    I always knew I'd see the first man on the Moon. I never dreamed I'd see the last. - Dr. Jerry Eugene Pournelle

Membru Senior
    Corect, trebuie înregistrat, mai puțin cazul în care cel ce face programul e angajatul vostru sau lucrează sub contract cu voi pe perioadă limitată să facă activitate generală de "programare" și în perioada contractului rezultă programul în cauză. Scutești ceva birocrație - faci cu el contract de prestări servicii pe 1 lună cu un preț egal cu tariful total pentru aplicație și programul e al vostru ca și cum l-ai fi scris tu (mai ales dacă formal tu faci specificațiile).
    "32 bit operating systems do not suport 4 GB of RAM". Corsair, AD 2007. http://www.corsair.com/_datasheets/Q...6-8500C5DF.pdf

Blog Entries
    80
    Programul urmeaza a fi folosit intr-un laborator de analize medicale. Laboratorul are nevoie de el pentru contractul cu Casa de Asigurari. Va accepta Casa sa puncteze un astfel de program daca firma (mea) nu are ca obiect de activitate producerea programelor de calculator?

Membru Senior
    Nu am idee: Casa vrea să ai program cumpărat sau tu ai nevoie de program ca să poți face analizele? Decontezi programul sau analizele procesate prin intermediu programului? Nu știu ce înseamnă "să puncteze".

Blog Entries
    80
    Ambele. Programul va fi utilizat, nu e doar de forma iar Casa da puncte daca il am.

Punctele:
    Casa de Asigurari de Sanatate da puncte fiecarei unitati sanitare in functie de dotari, iar fondurile se impart dupa cate puncte are fiecare unitate sanitara. Se dau puncte pentru program de evidenta interna a pacientilor.
    Eu am deja facuta mare parte a programului dar nu sunt programator (persoana fizica autorizata) si nu pot spune ca e facut de mine. Legal, eu nu am voie sa fac programe decat pentru uzul meu personal.

Monsieur Pussycat Pisoi's Avatar
    Originally posted by Marius '95
    Eu am deja facuta mare parte a programului dar nu sunt programator (persoana fizica autorizata) si nu pot spune ca e facut de mine. Legal, eu nu am voie sa fac programe decat pentru uzul meu personal.
    Asta e o tâmpenie. E de parcă nu ai avea voie să îți schimbi becul decât dacă ești electrician.
    God bless America, my home, sweet home!

Blog Entries
    80
    Jumatea unde ai gresit: Nu e becul meu. E becul firmei.
    Jumatea unde ai avut dreptate: E intr-adevar o tampenie.

questionable intruder hulubei's Avatar
    Pisoi, am auzit o poveste, cred că era vorba de Italia. Unde într-un bar nu a schimbat nimeni o săptămână becul de la baia unui bar până nu a venit electricianul. Motivația era simplă, fiecare își face treaba lui și asta și pentru că îi stimulează cu amenzi bune când nu respectă asta. Ce-i drept, în acest caz era vorba de o treabă pentru care la noi se face ceva numit PSI iar pentru care la ei chiar se dau amenzi bune. Dar poate e doar o poveste urbană.
    Да или нет?

Originally posted by Pisoi
    Asta e o tâmpenie. E de parcă nu ai avea voie să îți schimbi becul decât dacă ești electrician.
    Ai voie, dar numai becul de la tine din casa. De ce ? Pentru ca daca il schimbi pe a lu' vecinu' si ii faci vreo balacarie prin casa te poate arde in judecata de nu te vezi. Sau de ce nu invers, daca te electrocutezi. Mie nu mi se pare deloc o tampenie...
    How I wish, how I wish you were here. / We're just two lost souls / Swimming in a fish bowl, / Year after year,
    Running over the same old ground. / What have we found? / The same old fears. / Wish you were here.
    Pink Floyd - Wish You Were Here

Blog Entries
    80
    Up!

Nu mai vreau partea birocratica. Vreau doar programul. Dau 50 de lei.